De Gemeenschap

Adres: Zocherweg 2 | Vind locatie met Maps
vorige parel | terug naar overzicht | volgende parel | home
Het Gemeenschapsgebouw in het Agnetapark werd in 1892 gebouwd als centrum voor de arbeiders van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek. Het was een initiatief van Jacques van Marken en Agneta Matthes, die naast goede huisvesting ook culturele en sociale voorzieningen onmisbaar vonden. In het gebouw werden lezingen, muziekuitvoeringen, toneelvoorstellingen en vergaderingen georganiseerd. Het bood ruimte aan diverse verenigingen, waaronder gymnastiekvereniging Sparta, maar ook aan naai- en breicursussen, een leeszaal en een bibliotheek. Toen het gebouw in 1892 gereedkwam, kreeg de bewaarschool ‘De Hoop der Toekomst’ hier eveneens onderdak; deze voorloper van de kleuterschool bleef er gehuisvest tot in de jaren zeventig van de vorige eeuw.
Architectonisch is De Gemeenschap eenvoudiger en kleiner dan de later gebouwde Tent, maar de idealistische functie is dezelfde: een plek voor samenkomst, ontspanning en ontwikkeling. Het gebouw werd de spil van het gemeenschapsleven in het park. Het was het eerste buurthuis van Nederland en werd gesponsord door de toenmalige koningin Wilhelmina.
Het huidige Gemeenschapsgebouw wordt niet meer gebruikt als actief buurtcentrum; het dient tegenwoordig als kantoorruimte.

De Gemeenschap met een klas van de Bewaarschool

Opening van De Gemeenschap, Jacques speecht en Agneta achter de vleugel

Gymzaal voor Sparta en voor multifunctioneel gebruik

Tekening van het gebouw



Interieur, de ruimten konden met elkaar verbonden worden

Gebruik als leeszaal en ontspanning / ontmoeting

Gebruik door Sparta



